Opis zadania:
Zadanie polega na organizacji warsztatów kreatywności, połączonych w treningiem kreatywności z wykorzystaniem elementów arteterapii. Arteterapia jest innowacyjną pełną możliwości formą pracy, której rezultaty takie jak: integracja, odkrywanie własnych predyspozycji, czy poprawa samooceny potwierdzają badania zawarte na łamach fachowej literatury. Pozytywne oddziaływanie poprzez zaangażowanie w sztukę pozwala na nieskrępowaną radość z możliwości twórczego działania oraz współpracy. Realizacja zadania w formie aktywnej metodzie warsztatowej oraz metodzie eksponującej wykorzysta kulturę i sztukę jako narzędzie do budzenia i stymulowania zdolności twórczych osób i grup, a także jako instrument twórczej zmiany społecznej i środowiskowej oraz animacji i edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych.
W ramach zadania zorganizowane będzie łącznie 42 warsztaty (12 w 2023 i 30 w 2024). Warsztaty mogą być skierowane do dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych w tym seniorów i osób ze szczególnymi potrzebami. Zajęcia będą przeznaczone są dla wszystkich chętnych niezależnie od stopnia umiejętności plastycznych.
W ofercie zajęć zaplanowane są aktywności artystyczne, które pozwolą uczestnikom spędzić kreatywnie czas, odkryć i nauczyć się technik rękodzielniczych. Warsztaty będą stanowić wsparcie dla rozwoju zarówno dzieci i młodzież, osób dorosłych i seniorów w rzeczywistości pocovidowej, która mocno wpłynęła na równowagę emocjonalno- psychiczną, korelować będą z ideą uczenia się przez całe życie, a przede wszystkim stanowić będą podstawę dla rozwoju kapitału społecznego poprzez poprawa stanu psychicznego i fizycznego uczestników, tworzenia więzi społecznych, budowania zaufania, pewności siebie, redukcja stresu, zwiększenie poczucia własnej wartości czy rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. To także doskonała nauka koncentracji. Wszystko powyższe wpływa na zwiększanie aktywności i samoorganizacji obywatelskiej w efekcie przyczynia się do budowania i powiększania kapitału społecznego.